Natatoria
Natatoria
  HOME  >  EVENTS  >  2018 WORLD PARA SWIMMING WORLD SERIES  >  RESULTS

Results

Heat Results 100m Butterfly Males (Heat)

S8-S14
Timing: A
Pool: 50
Pos N░ Surname Name Year Team Time Pts
Heat n░ 7
1░ 4 GRISWOLD ROBERT S8 1996 United States of America 01:04.85 797
2░ 5 SILVA DE SOUSA GABRIEL CRISTIANO S8 1995 Brazil 01:05.60 768
3░ 6 MARTINEZ FERNANDEZ CARLOS S8 1999 Spain 01:09.81 597
4░ 3 ZONA ZACH S8 1998 Canada 01:12.72 477
- 1 PANOVIC NEMANJA S8 1995 Serbia DNS 0
- 2 CIAMPRICOTTI GIOELE S8 1998 Circolo Canottieri Aniene 01:17.75 0
Notes: Exhibition swim  
- 7 WONG JAMES TIEN YU S8 1994 Malaysia DNS 0


Pos N░ Surname Name Year Team Time Pts
Heat n░ 6
1░ 6 BRAUNSCHWEIG MALTE S9 2000 Germany 01:06.59 699
2░ 8 GOLUS MICHAL S8 1995 Poland 01:08.36 657
3░ 4 SALGUERO GALISTEO OSCAR S9 1998 Spain 01:08.41 623
4░ 3 GRACHAT DAVID S9 1987 Portugal 01:09.80 565
5░ 1 VO HUYNH ANH KHOA S9 1991 Vietnam 01:10.05 554
6░ 7 FICHTELMANN FELIX-ULLI S9 2001 Germany 01:10.51 535
7░ 2 BISKUP PATRYK S9 1998 Poland 01:11.55 492
8░ 5 HIERSCHE JULIAN S9 2002 Germany 01:15.49 337


Pos N░ Surname Name Year Team Time Pts
Heat n░ 5
1░ 6 MORLACCHI FEDERICO S9 1993 Polha - Varese 01:01.50 892
2░ 2 GARRIDO BRUN JACOBO S9 2002 Spain 01:05.64 738
3░ 1 HREHOROWICZ IGOR S9 2002 Poland 01:08.75 609
4░ 4 KAPS JUSTIN S10 2001 Germany 01:11.59 356
5░ 5 SCHREIBER JAN S10 2001 Germany 01:12.13 335
6░ 8 KARAS ADAM S9 2001 Germany 01:14.53 373
7░ 3 ABETE VITTORIO S10 1980 Nuotatori Campani 01:24.80 43
- 7 MOCSARI BENCE S9 2000 Hungary DNS 0


Pos N░ Surname Name Year Team Time Pts
Heat n░ 4
1░ 5 ELLIOT ALEC S10 1996 Canada 00:59.41 867
2░ 6 MENCIOTTI RICCARDO S10 1994 Circolo Canottieri Aniene 00:59.99 845
3░ 3 RAIMONDI STEFANO S10 1998 Rari Nantes Verona 01:00.35 831
4░ 2 RODRIGUES PHELIPE ANDREWS MELO S10 1990 Brazil 01:01.98 766
5░ 7 CIULLI SIMONE S10 1986 Circolo Canottieri Aniene 01:02.74 735
6░ 1 OZER UGURCAN S10 1998 Turkey 01:06.90 553
- 4 GOUDA SAID HESSAN KARIM S11 2004 Circolo Canottieri Aniene 02:01.47 0
Notes: Exhibition swim  
- 8 DAWAN FRAIDDEN S10 1986 Malaysia DNS 0


Pos N░ Surname Name Year Team Time Pts
Heat n░ 3
1░ 4 SIMON DANIEL S12 1988 Germany 01:02.75 683
2░ 6 TOMITA UCHU S11 1989 Japan 01:03.96 855
3░ 5 SHAHOV SHAMIL S12 2004 Azerbaijan 01:09.78 375
4░ 3 BELARMINO PEREIRA WENDELL S12 1998 Brazil 01:13.33 244
5░ 2 URSO SALVATORE S11 1999 Noived Napoli 01:14.92 421
6░ 8 WEINBERG JOHANNES S11 2002 Germany 01:36.77 11
- 1 STOPPA ANDREA S11 1997 Circolo Canottieri Aniene DNS 0
Notes: Exhibition swim  
- 7 BASSANI FEDERICO S11 1996 Circolo Canottieri Aniene 01:34.15 0
Notes: Exhibition swim  


Pos N░ Surname Name Year Team Time Pts
Heat n░ 2
1░ 8 BOKI IHAR S13 1994 Belarus 00:55.50 944
2░ 5 SALEI RAMAN S13 1994 Azerbaijan 00:59.15 809
3░ 3 RZETELSKI KAMIL S13 1996 Poland 01:01.90 691
4░ 2 LIGNOS GERASIMOS S13 1995 Greece 01:04.04 595
5░ 6 SAITO GENKI S13 1998 Japan 01:05.40 533
6░ 7 ENGEL TALISO S13 2002 Germany 01:11.16 292
7░ 1 SOUZA BARROS LUCAS NICOLLAS S13 2001 Brazil 01:34.85 1
- 4 ALVES BARRADAS GABRIEL S14 2000 Brazil 01:23.28 0
Notes: Exhibition swim  


Pos N░ Surname Name Year Team Time Pts
Heat n░ 1
1░ 4 NAKAJIMA KEICHI S14 1998 Japan 00:58.44 965
2░ 5 TOKAIRIN DAI S14 1999 Japan 01:01.06 881
3░ 2 PALAZZO MISHA S14 2002 Rari Nantes Verona 01:08.77 572
4░ 7 PARMENTIER AYMERIC S14 1993 Belgium 01:10.01 519
- 1 TING JIN PING S14 1997 Malaysia DNS 0
- 3 YOONG CHUNG WEI S14 1995 Malaysia DNS 0
- 6 ZUL AMIRUL SIDI ANAS S14 2000 Malaysia DNS 0
Notes: Exhibition swim  
- 8 MAESTOSO FRANCESCO S14 2000 Nuotatori Campani 01:25.13 0
Notes: Exhibition swim  


file PDFResults grouped by Heat

Heat Results 100m Butterfly Males (Heat)

S8-S14
Timing: A
Pool: 50

Pos S N░ Surname Name Year Team Time Pts
1░ 1 4 NAKAJIMA KEICHI S14 1998 Japan 00:58.44 965
2░ 2 8 BOKI IHAR S13 1994 Belarus 00:55.50 944
3░ 5 6 MORLACCHI FEDERICO S9 1993 Polha - Varese 01:01.50 892
4░ 1 5 TOKAIRIN DAI S14 1999 Japan 01:01.06 881
5░ 4 5 ELLIOT ALEC S10 1996 Canada 00:59.41 867
6░ 3 6 TOMITA UCHU S11 1989 Japan 01:03.96 855
7░ 4 6 MENCIOTTI RICCARDO S10 1994 Circolo Canottieri Aniene 00:59.99 845
8░ 4 3 RAIMONDI STEFANO S10 1998 Rari Nantes Verona 01:00.35 831
9░ 2 5 SALEI RAMAN S13 1994 Azerbaijan 00:59.15 809
10░ 7 4 GRISWOLD ROBERT S8 1996 United States of America 01:04.85 797
11░ 7 5 SILVA DE SOUSA GABRIEL CRISTIANO S8 1995 Brazil 01:05.60 768
12░ 4 2 RODRIGUES PHELIPE ANDREWS MELO S10 1990 Brazil 01:01.98 766
13░ 5 2 GARRIDO BRUN JACOBO S9 2002 Spain 01:05.64 738
14░ 4 7 CIULLI SIMONE S10 1986 Circolo Canottieri Aniene 01:02.74 735
15░ 6 6 BRAUNSCHWEIG MALTE S9 2000 Germany 01:06.59 699
16░ 2 3 RZETELSKI KAMIL S13 1996 Poland 01:01.90 691
17░ 3 4 SIMON DANIEL S12 1988 Germany 01:02.75 683
18░ 6 8 GOLUS MICHAL S8 1995 Poland 01:08.36 657
19░ 6 4 SALGUERO GALISTEO OSCAR S9 1998 Spain 01:08.41 623
20░ 5 1 HREHOROWICZ IGOR S9 2002 Poland 01:08.75 609
21░ 7 6 MARTINEZ FERNANDEZ CARLOS S8 1999 Spain 01:09.81 597
22░ 2 2 LIGNOS GERASIMOS S13 1995 Greece 01:04.04 595
23░ 1 2 PALAZZO MISHA S14 2002 Rari Nantes Verona 01:08.77 572
24░ 6 3 GRACHAT DAVID S9 1987 Portugal 01:09.80 565
25░ 6 1 VO HUYNH ANH KHOA S9 1991 Vietnam 01:10.05 554
26░ 4 1 OZER UGURCAN S10 1998 Turkey 01:06.90 553
27░ 6 7 FICHTELMANN FELIX-ULLI S9 2001 Germany 01:10.51 535
28░ 2 6 SAITO GENKI S13 1998 Japan 01:05.40 533
29░ 1 7 PARMENTIER AYMERIC S14 1993 Belgium 01:10.01 519
30░ 6 2 BISKUP PATRYK S9 1998 Poland 01:11.55 492
31░ 7 3 ZONA ZACH S8 1998 Canada 01:12.72 477
32░ 3 2 URSO SALVATORE S11 1999 Noived Napoli 01:14.92 421
33░ 3 5 SHAHOV SHAMIL S12 2004 Azerbaijan 01:09.78 375
34░ 5 8 KARAS ADAM S9 2001 Germany 01:14.53 373
35░ 5 4 KAPS JUSTIN S10 2001 Germany 01:11.59 356
36░ 6 5 HIERSCHE JULIAN S9 2002 Germany 01:15.49 337
37░ 5 5 SCHREIBER JAN S10 2001 Germany 01:12.13 335
38░ 2 7 ENGEL TALISO S13 2002 Germany 01:11.16 292
39░ 3 3 BELARMINO PEREIRA WENDELL S12 1998 Brazil 01:13.33 244
40░ 5 3 ABETE VITTORIO S10 1980 Nuotatori Campani 01:24.80 43
41░ 3 8 WEINBERG JOHANNES S11 2002 Germany 01:36.77 11
42░ 2 1 SOUZA BARROS LUCAS NICOLLAS S13 2001 Brazil 01:34.85 1
43░ 7 2 CIAMPRICOTTI GIOELE S8 1998 Circolo Canottieri Aniene 01:17.75 0
Notes: Exhibition swim  
44░ 2 4 ALVES BARRADAS GABRIEL S14 2000 Brazil 01:23.28 0
Notes: Exhibition swim  
45░ 1 8 MAESTOSO FRANCESCO S14 2000 Nuotatori Campani 01:25.13 0
Notes: Exhibition swim  
46░ 3 7 BASSANI FEDERICO S11 1996 Circolo Canottieri Aniene 01:34.15 0
Notes: Exhibition swim  
47░ 4 4 GOUDA SAID HESSAN KARIM S11 2004 Circolo Canottieri Aniene 02:01.47 0
Notes: Exhibition swim  
- 1 1 TING JIN PING S14 1997 Malaysia DNS 0
- 4 8 DAWAN FRAIDDEN S10 1986 Malaysia DNS 0
- 7 7 WONG JAMES TIEN YU S8 1994 Malaysia DNS 0
- 1 6 ZUL AMIRUL SIDI ANAS S14 2000 Malaysia DNS 0
Notes: Exhibition swim  
- 1 3 YOONG CHUNG WEI S14 1995 Malaysia DNS 0
- 7 1 PANOVIC NEMANJA S8 1995 Serbia DNS 0
- 5 7 MOCSARI BENCE S9 2000 Hungary DNS 0
- 3 1 STOPPA ANDREA S11 1997 Circolo Canottieri Aniene DNS 0
Notes: Exhibition swim  
file PDFRace Results
file PDFPDF complete results with splits
file PDFClass Groups Results
print current page
Franšais English Italiano

Poolgest

Associazione Cronometristi Venezia
Poolgest

Social networks

Pagina Facebook
Profilo Twitter
 
Privacy - Cookie