Natatoria
Natatoria
  HOME  >  EVENTS  >  2018 WORLD PARA SWIMMING WORLD SERIES  >  RESULTS

Results

Heat Results 100m Backstroke Males (Heat)

S1-S2 and S6-S14
Timing: A
Pool: 50
Pos N Surname Name Year Team Time Pts
Heat n 10
1 6 MAKRODIMITRIS ARISTEIDIS S2 1991 Greece 02:16.94 551
2 2 BETTELLA FRANCESCO S2 1989 Civitas Vitae Sport Education 03:11.62 11
3 1 KARYPIDIS DIMITRIOS S1 1989 Greece 03:19.64 128
4 7 TALAI ALIAKSEI S2 1983 Belarus 03:57.97 0
- 3 OUJEDID BILAL S6 2004 Brianza Silvia Tremolada 02:47.41 0
Notes: Exhibition swim  
- 4 GENGA FRANCESCO S6 1975 Pol. Bresciana No Frontiere 02:45.01 0
Notes: Exhibition swim  
- 5 URLI FABIO S6 2002 Fai Sport 03:02.32 0
Notes: Exhibition swim  


Pos N Surname Name Year Team Time Pts
Heat n 9
1 4 PONCE BERTRAN ANTONI S6 1987 Spain 01:21.05 841
2 5 VAN HOFWEEGEN THIJS S6 1996 Netherlands 01:22.51 802
3 3 SENEL UGUR S6 2001 Turkey 01:42.53 250
4 7 SIROTICH ALBERT S6 1998 Croatia 02:55.41 0
- 1 CRESCINI LUCA S6 1975 Pol. Bresciana No Frontiere 02:22.21 0
Notes: Exhibition swim  
- 2 CASTIGLIONI SAMUELE S6 1991 Propatria Disabili Busto Arsizio 02:20.73 0
Notes: Exhibition swim  
- 6 MATTIAZZI ANDREA S6 1993 Sport Life Onlus 01:56.76 0
Notes: Exhibition swim  


Pos N Surname Name Year Team Time Pts
Heat n 8
1 1 GLOCK TALISSON S6 1995 Brazil 01:18.39 907
2 8 SINOVCIC DINO S6 1992 Croatia 01:18.52 904
3 4 PRODANOVIC SIMON S7 2000 Germany 01:26.76 511
4 6 LERGIOS ALEXANDROS-STYLIANOS S7 1996 Greece 02:06.06 3
- 2 PICCO GABRIELE S7 1996 Fai Sport 02:13.41 0
Notes: Exhibition swim  
- 3 CIAGLIA ALESSIO S7 1974 Brianza Silvia Tremolada 01:56.98 0
Notes: Exhibition swim  
- 5 POLLAP TOBIAS S7 1986 Germany DNS 0
- 7 FOGLIA ALBERTO S7 1996 A.S.P.E.A. Padova DSQ 0
Notes: Exhibition swim  


Pos N Surname Name Year Team Time Pts
Heat n 7
1 2 PEREIRA ITALO S7 1995 Brazil 01:14.27 888
2 7 RADA ANTE S7 1995 Croatia 01:17.59 796
3 8 ROMELE GIUSEPPE S7 1992 Polisp. Disabili Valcamonica 01:24.46 584
4 1 BRUNE FABIAN S6 2000 Germany 01:26.49 520
5 5 WONG JAMES TIEN YU S8 1994 Malaysia 01:26.74 374
6 6 PANOVIC NEMANJA S8 1995 Serbia 01:30.82 262
7 3 SIMONEK ADAM S8 1997 Czech Republic 01:37.24 132
- 4 FONTE ANGELO S8 1978 Lazio Nuoto 01:21.76 0
Notes: Exhibition swim  


Pos N Surname Name Year Team Time Pts
Heat n 6
1 1 BICELLI FEDERICO S8 1999 Pol. Bresciana No Frontiere 01:12.82 822
2 8 BOUFEKANE HICHAM S8 1998 Canada 01:22.32 513
3 4 STRBAC DAVID S9 2000 Croatia 01:41.81 31
4 5 KRAJNOVIC JAN S9 2002 Croatia 01:45.30 16
- 2 DA SILVA JUNIOR CLAUDIO IRINEU S9 2000 Brazil 01:19.12 0
Notes: Exhibition swim  
- 3 LAVIA THOMAS S9 1982 Fai Sport 02:31.13 0
Notes: Exhibition swim  
- 6 LO CICERO VINCENZO S9 1955 Pol. Bresciana No Frontiere 03:04.34 0
Notes: Exhibition swim  
- 7 TADIC NEMANJA S9 1995 Serbia DNS 0


Pos N Surname Name Year Team Time Pts
Heat n 5
1 5 KESNAR JONAS S9 2001 Czech Republic 01:12.37 707
2 4 PLEMENCIC LUKA S9 2000 Croatia 01:14.31 639
3 6 HIERSCHE JULIAN S9 2002 Germany 01:15.60 594
4 3 FICHTELMANN FELIX-ULLI S9 2001 Germany 01:20.90 412
5 2 NOTRETU ARIAN-CRISTIAN S9 2005 Romania 01:24.05 315
- 1 PIARDI ENRICO S9 1999 Pol. Bresciana No Frontiere 01:26.98 0
Notes: Exhibition swim  
- 7 FERRARI KEVIN S9 1992 Pol. Bresciana No Frontiere 01:17.56 0
Notes: Exhibition swim  
- 8 NADALET ANDREA S9 1996 Fai Sport 01:39.94 0
Notes: Exhibition swim  


Pos N Surname Name Year Team Time Pts
Heat n 4
1 2 BISKUP PATRYK S9 1998 Poland 01:06.40 898
2 6 VAN DEN END THIJS S9 1993 Netherlands 01:08.80 826
3 1 TOMCZYK DAWID S9 2001 Poland 01:09.16 814
4 7 SALGUERO GALISTEO OSCAR S9 1998 Spain 01:11.03 753
5 8 BRAUNSCHWEIG MALTE S9 2000 Germany 01:12.25 711
- 3 BEMFICA ALVES DA COSTA DOUGLAS S10 1992 Brazil 01:23.97 0
Notes: Exhibition swim  
- 4 CACCIAMANO GIANLUCA S10 1971 Lazio Nuoto 01:21.92 0
Notes: Exhibition swim  
- 5 MIF DARIUS VASILE S10 2005 Lazio Nuoto 01:36.25 0
Notes: Exhibition swim  


Pos N Surname Name Year Team Time Pts
Heat n 3
1 2 MENCIOTTI RICCARDO S10 1994 Circolo Canottieri Aniene 01:02.12 931
2 6 ELLIOT ALEC S10 1996 Canada 01:04.58 857
3 4 DUPREE TUCKER S12 1989 United States of America 01:06.66 646
4 7 CIULLI SIMONE S10 1986 Circolo Canottieri Aniene 01:08.61 719
5 1 STRASIK TADEAS S10 2000 Czech Republic 01:14.79 492
6 8 KAPS JUSTIN S10 2001 Germany 01:19.82 323
7 5 DRAG PRZEMYSLAW S11 2002 Poland 01:25.59 358
8 3 WEINBERG JOHANNES S11 2002 Germany 01:29.70 247


Pos N Surname Name Year Team Time Pts
Heat n 2
1 6 SALEI RAMAN S13 1994 Azerbaijan 01:02.07 822
2 3 TURBIDE NICOLAS GUY S13 1997 Canada 01:03.13 785
3 2 SAITO GENKI S13 1998 Japan 01:06.38 661
4 7 LIGNOS GERASIMOS S13 1995 Greece 01:08.30 586
5 1 VAN WANROOIJ THOMAS S13 2002 Netherlands 01:09.02 558
6 4 HLAVAC VLADIMIR S14 1993 Czech Republic 01:16.22 547
- 5 ALVES BARRADAS GABRIEL S14 2000 Brazil 01:18.80 0
Notes: Exhibition swim  
- 8 RADDIRI RICHARD S13 2001 Polha - Varese 02:21.29 0
Notes: Exhibition swim  


Pos N Surname Name Year Team Time Pts
Heat n 1
1 4 EVERS MARC S14 1991 Netherlands 01:02.74 979
2 5 NAKAJIMA KEICHI S14 1998 Japan 01:04.80 925
3 3 PARMENTIER AYMERIC S14 1993 Belgium 01:07.43 849
4 2 PALAZZO MISHA S14 2002 Rari Nantes Verona 01:11.58 711
5 6 TING JIN PING S14 1997 Malaysia 01:13.74 635
- 1 ZUL AMIRUL SIDI ANAS S14 2000 Malaysia 01:11.85 0
Notes: Exhibition swim  
- 7 CHAN ZHI WENG ZADRIAN S14 2002 Malaysia 01:11.45 0
Notes: Exhibition swim  
- 8 ABDULLAH MOHD ADIB IQBAL S14 1999 Malaysia 01:11.72 0
Notes: Exhibition swim  


file PDFResults grouped by Heat

Heat Results 100m Backstroke Males (Heat)

S1-S2 and S6-S14
Timing: A
Pool: 50

Pos S N Surname Name Year Team Time Pts
1 1 4 EVERS MARC S14 1991 Netherlands 01:02.74 979
2 3 2 MENCIOTTI RICCARDO S10 1994 Circolo Canottieri Aniene 01:02.12 931
3 1 5 NAKAJIMA KEICHI S14 1998 Japan 01:04.80 925
4 8 1 GLOCK TALISSON S6 1995 Brazil 01:18.39 907
5 8 8 SINOVCIC DINO S6 1992 Croatia 01:18.52 904
6 4 2 BISKUP PATRYK S9 1998 Poland 01:06.40 898
7 7 2 PEREIRA ITALO S7 1995 Brazil 01:14.27 888
8 3 6 ELLIOT ALEC S10 1996 Canada 01:04.58 857
9 1 3 PARMENTIER AYMERIC S14 1993 Belgium 01:07.43 849
10 9 4 PONCE BERTRAN ANTONI S6 1987 Spain 01:21.05 841
11 4 6 VAN DEN END THIJS S9 1993 Netherlands 01:08.80 826
12 2 6 SALEI RAMAN S13 1994 Azerbaijan 01:02.07 822
13 6 1 BICELLI FEDERICO S8 1999 Pol. Bresciana No Frontiere 01:12.82 822
14 4 1 TOMCZYK DAWID S9 2001 Poland 01:09.16 814
15 9 5 VAN HOFWEEGEN THIJS S6 1996 Netherlands 01:22.51 802
16 7 7 RADA ANTE S7 1995 Croatia 01:17.59 796
17 2 3 TURBIDE NICOLAS GUY S13 1997 Canada 01:03.13 785
18 4 7 SALGUERO GALISTEO OSCAR S9 1998 Spain 01:11.03 753
19 3 7 CIULLI SIMONE S10 1986 Circolo Canottieri Aniene 01:08.61 719
20 1 2 PALAZZO MISHA S14 2002 Rari Nantes Verona 01:11.58 711
21 4 8 BRAUNSCHWEIG MALTE S9 2000 Germany 01:12.25 711
22 5 5 KESNAR JONAS S9 2001 Czech Republic 01:12.37 707
23 2 2 SAITO GENKI S13 1998 Japan 01:06.38 661
24 3 4 DUPREE TUCKER S12 1989 United States of America 01:06.66 646
25 5 4 PLEMENCIC LUKA S9 2000 Croatia 01:14.31 639
26 1 6 TING JIN PING S14 1997 Malaysia 01:13.74 635
27 5 6 HIERSCHE JULIAN S9 2002 Germany 01:15.60 594
28 2 7 LIGNOS GERASIMOS S13 1995 Greece 01:08.30 586
29 7 8 ROMELE GIUSEPPE S7 1992 Polisp. Disabili Valcamonica 01:24.46 584
30 2 1 VAN WANROOIJ THOMAS S13 2002 Netherlands 01:09.02 558
31 10 6 MAKRODIMITRIS ARISTEIDIS S2 1991 Greece 02:16.94 551
32 2 4 HLAVAC VLADIMIR S14 1993 Czech Republic 01:16.22 547
33 7 1 BRUNE FABIAN S6 2000 Germany 01:26.49 520
34 6 8 BOUFEKANE HICHAM S8 1998 Canada 01:22.32 513
35 8 4 PRODANOVIC SIMON S7 2000 Germany 01:26.76 511
36 3 1 STRASIK TADEAS S10 2000 Czech Republic 01:14.79 492
37 5 3 FICHTELMANN FELIX-ULLI S9 2001 Germany 01:20.90 412
38 7 5 WONG JAMES TIEN YU S8 1994 Malaysia 01:26.74 374
39 3 5 DRAG PRZEMYSLAW S11 2002 Poland 01:25.59 358
40 3 8 KAPS JUSTIN S10 2001 Germany 01:19.82 323
41 5 2 NOTRETU ARIAN-CRISTIAN S9 2005 Romania 01:24.05 315
42 7 6 PANOVIC NEMANJA S8 1995 Serbia 01:30.82 262
43 9 3 SENEL UGUR S6 2001 Turkey 01:42.53 250
44 3 3 WEINBERG JOHANNES S11 2002 Germany 01:29.70 247
45 7 3 SIMONEK ADAM S8 1997 Czech Republic 01:37.24 132
46 10 1 KARYPIDIS DIMITRIOS S1 1989 Greece 03:19.64 128
47 6 4 STRBAC DAVID S9 2000 Croatia 01:41.81 31
48 6 5 KRAJNOVIC JAN S9 2002 Croatia 01:45.30 16
49 10 2 BETTELLA FRANCESCO S2 1989 Civitas Vitae Sport Education 03:11.62 11
50 8 6 LERGIOS ALEXANDROS-STYLIANOS S7 1996 Greece 02:06.06 3
51 1 7 CHAN ZHI WENG ZADRIAN S14 2002 Malaysia 01:11.45 0
Notes: Exhibition swim  
52 1 8 ABDULLAH MOHD ADIB IQBAL S14 1999 Malaysia 01:11.72 0
Notes: Exhibition swim  
53 1 1 ZUL AMIRUL SIDI ANAS S14 2000 Malaysia 01:11.85 0
Notes: Exhibition swim  
54 5 7 FERRARI KEVIN S9 1992 Pol. Bresciana No Frontiere 01:17.56 0
Notes: Exhibition swim  
55 2 5 ALVES BARRADAS GABRIEL S14 2000 Brazil 01:18.80 0
Notes: Exhibition swim  
56 6 2 DA SILVA JUNIOR CLAUDIO IRINEU S9 2000 Brazil 01:19.12 0
Notes: Exhibition swim  
57 7 4 FONTE ANGELO S8 1978 Lazio Nuoto 01:21.76 0
Notes: Exhibition swim  
58 4 4 CACCIAMANO GIANLUCA S10 1971 Lazio Nuoto 01:21.92 0
Notes: Exhibition swim  
59 4 3 BEMFICA ALVES DA COSTA DOUGLAS S10 1992 Brazil 01:23.97 0
Notes: Exhibition swim  
60 5 1 PIARDI ENRICO S9 1999 Pol. Bresciana No Frontiere 01:26.98 0
Notes: Exhibition swim  
61 4 5 MIF DARIUS VASILE S10 2005 Lazio Nuoto 01:36.25 0
Notes: Exhibition swim  
62 5 8 NADALET ANDREA S9 1996 Fai Sport 01:39.94 0
Notes: Exhibition swim  
63 9 6 MATTIAZZI ANDREA S6 1993 Sport Life Onlus 01:56.76 0
Notes: Exhibition swim  
64 8 3 CIAGLIA ALESSIO S7 1974 Brianza Silvia Tremolada 01:56.98 0
Notes: Exhibition swim  
65 8 2 PICCO GABRIELE S7 1996 Fai Sport 02:13.41 0
Notes: Exhibition swim  
66 9 2 CASTIGLIONI SAMUELE S6 1991 Propatria Disabili Busto Arsizio 02:20.73 0
Notes: Exhibition swim  
67 2 8 RADDIRI RICHARD S13 2001 Polha - Varese 02:21.29 0
Notes: Exhibition swim  
68 9 1 CRESCINI LUCA S6 1975 Pol. Bresciana No Frontiere 02:22.21 0
Notes: Exhibition swim  
69 6 3 LAVIA THOMAS S9 1982 Fai Sport 02:31.13 0
Notes: Exhibition swim  
70 10 4 GENGA FRANCESCO S6 1975 Pol. Bresciana No Frontiere 02:45.01 0
Notes: Exhibition swim  
71 10 3 OUJEDID BILAL S6 2004 Brianza Silvia Tremolada 02:47.41 0
Notes: Exhibition swim  
72 9 7 SIROTICH ALBERT S6 1998 Croatia 02:55.41 0
73 10 5 URLI FABIO S6 2002 Fai Sport 03:02.32 0
Notes: Exhibition swim  
74 6 6 LO CICERO VINCENZO S9 1955 Pol. Bresciana No Frontiere 03:04.34 0
Notes: Exhibition swim  
75 10 7 TALAI ALIAKSEI S2 1983 Belarus 03:57.97 0
- 8 5 POLLAP TOBIAS S7 1986 Germany DNS 0
- 6 7 TADIC NEMANJA S9 1995 Serbia DNS 0
- 8 7 FOGLIA ALBERTO S7 1996 A.S.P.E.A. Padova DSQ 0
Notes: Exhibition swim  
file PDFRace Results
file PDFPDF complete results with splits
file PDFClass Groups Results
print current page
Franais English Italiano

Poolgest

Associazione Cronometristi Venezia
Poolgest

Social networks

Pagina Facebook
Profilo Twitter
 
Privacy - Cookie